Chemi-Con ERWU401LGC203MGG0U
Part No.:
ERWU401LGC203MGG0U
Shipping
ERWU401LGC203MGG0U Information
Capacitance:
20 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
21.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
25.44 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
1.634" (41.50mm)
Size / Dimension:
3.937" Dia (100.00mm)
Height - Seated (Max):
6.457" (164.00mm)