Chemi-Con ERWU401LGC183MFG5U
Part No.:
ERWU401LGC183MFG5U
Shipping
ERWU401LGC183MFG5U Information
Capacitance:
18 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
19.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
22.92 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
1.240" (31.50mm)
Size / Dimension:
3.504" Dia (89.00mm)
Height - Seated (Max):
6.654" (169.00mm)