Chemi-Con ERWU401LGC153MFE0U
Part No.:
ERWU401LGC153MFE0U
Shipping
ERWU401LGC153MFE0U Information
Capacitance:
15 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
16.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
19.92 A @ 3 kHz
Size / Dimension:
3.504" Dia (89.00mm)
Height - Seated (Max):
5.669" (144.00mm)