Chemi-Con ERWK401LGC822MFD0U
Part No.:
ERWK401LGC822MFD0U
Shipping
ERWK401LGC822MFD0U Information
Capacitance:
8.2 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
31 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
43.4 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
1.240" (31.50mm)
Size / Dimension:
3.504" Dia (89.00mm)
Height - Seated (Max):
5.276" (134.00mm)