Chemi-Con ERWK351LGC682MEC5U
Part No.:
ERWK351LGC682MEC5U
Shipping
ERWK351LGC682MEC5U Information
Capacitance:
6.8 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
27.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
39.06 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
1.240" (31.50mm)
Size / Dimension:
3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):
5.079" (129.00mm)