Chemi-Con ERWK351LGC562MDE5U
Part No.:
ERWK351LGC562MDE5U
Shipping
ERWK351LGC562MDE5U Information
Capacitance:
5.6 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
25 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
35 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
1.102" (28.00mm)
Size / Dimension:
2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):
5.866" (149.00mm)