Chemi-Con ERWH401LGC682MEB5U
Part No.:
ERWH401LGC682MEB5U
Shipping
ERWH401LGC682MEB5U Information
Capacitance:
6.8 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
22.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
31.5 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
1.240" (31.50mm)
Size / Dimension:
3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):
4.685" (119.00mm)