Chemi-Con ERWH401LGC562MDD5U
Part No.:
ERWH401LGC562MDD5U
Shipping
ERWH401LGC562MDD5U Information
Capacitance:
5.6 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
19.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
27.72 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
1.102" (28.00mm)
Size / Dimension:
2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):
5.472" (139.00mm)