Chemi-Con ERWH351LGC153MFF5U
Part No.:
ERWH351LGC153MFF5U
Shipping
ERWH351LGC153MFF5U Information
Capacitance:
15 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
37.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
52.5 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
1.240" (31.50mm)
Size / Dimension:
3.504" Dia (89.00mm)
Height - Seated (Max):
6.260" (159.00mm)