Chemi-Con ERWE401LGC682MEF5U
Part No.:
ERWE401LGC682MEF5U
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW
Shipping
ERWE401LGC682MEF5U Information
Capacitance:
6800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
17.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
24.22 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
1.240" (31.50mm)
Size / Dimension:
3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):
6.102" (155.00mm)