Chemi-Con ERHA601LGC562MFH0U
Part No.:
ERHA601LGC562MFH0U
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 600V SCREW
Shipping
ERHA601LGC562MFH0U Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
RHA
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Capacitance:
5600 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
600 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Ripple Current @ Low Frequency:
19.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
26.74 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
1.240" (31.50mm)
Size / Dimension:
3.504" Dia (89.00mm)
Height - Seated (Max):
6.693" (170.00mm)