
| Image | ![]() |
| Part Number | EN29LV800CT-70TIP |
| Manufacturer | EON |
| Series | - |
| Package/Case | - |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Active |
| Programmable | Not Verified |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | FLASH |
| Technology | FLASH - NOR |
| Memory Size | 8Mbit |
| Memory Organization | 1M x 8, 512K x 16 |
| Memory Interface | Parallel |
| Clock Frequency | - |
| Write Cycle Time - Word, Page | - |
| Access Time | 70 ns |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 48-TSOP |
The following parts include "EN29LV800CT-70TIP" in Silicon Labs EN29LV800CT-70TIP.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.