Chemi-Con EMVA6R3ADA330MD55G
Part No.:
EMVA6R3ADA330MD55G
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V SMD
Shipping
EMVA6R3ADA330MD55G Information
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
30 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
32.4 mA @ 100 kHz
Size / Dimension:
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.205" (5.20mm)
Surface Mount Land Size:
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)