Chemi-Con EMVA630ADAR22MD55G
Part No.:
EMVA630ADAR22MD55G
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 0.22UF 20% 63V SMD
Shipping
EMVA630ADAR22MD55G Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
Alchip™- MVA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
3 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.205" (5.20mm)
Surface Mount Land Size:
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)