Chemi-Con EMVA630ADAR10MD55G
Part No.:
EMVA630ADAR10MD55G
Description:
CAP ALUM 0.1UF 20% 63V SMD
Shipping
EMVA630ADAR10MD55G Information
Series:
Alchip™- MVA
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ripple Current @ Low Frequency:
1.3 mA @ 120 Hz
Size / Dimension:
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.205" (5.20mm)
Surface Mount Land Size:
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)