Chemi-Con EMVA630ADA3R3ME55G
Part No.:
EMVA630ADA3R3ME55G
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 63V SMD
Shipping
EMVA630ADA3R3ME55G Information
Series:
Alchip™- MVA
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ripple Current @ Low Frequency:
17 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
25.5 mA @ 100 kHz
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.205" (5.20mm)
Surface Mount Land Size:
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)