Chemi-Con ELXZ500ETC100MEB5D
Part No.:
ELXZ500ETC100MEB5D
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL TH
Shipping
ELXZ500ETC100MEB5D Information
Series:
LXZ
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Lead Spacing:
1.240" (31.50mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)