Chemi-Con ELXZ160ETC470MEB5D
Part No.:
ELXZ160ETC470MEB5D
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL TH
Shipping
ELXZ160ETC470MEB5D Information
Series:
LXZ
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
70 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
175 mA @ 100 kHz
Impedance:
500 mOhms
Lead Spacing:
1.240" (31.50mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)