Chemi-Con ELXY630ETC330MF15D
Part No.:
ELXY630ETC330MF15D
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL TH
Shipping
ELXY630ETC330MF15D Information
Series:
LXY
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
93.2 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
233 mA @ 100 kHz
Impedance:
610 mOhms
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.650" (16.50mm)