Chemi-Con ELXY630ELL180MFB5D
Part No.:
ELXY630ELL180MFB5D
Description:
CAP ALUM 18UF 20% 63V RADIAL TH
Shipping
ELXY630ELL180MFB5D Information
Series:
LXY
Packaging:
Bulk
Capacitance:
18 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
64.4 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
161 mA @ 100 kHz
Impedance:
1 Ohms
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)