Chemi-Con ELXY500ELL180MEB5D
Part No.:
ELXY500ELL180MEB5D
Description:
CAP ALUM 18UF 20% 50V RADIAL TH
Shipping
ELXY500ELL180MEB5D Information
Series:
LXY
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
18 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
51.6 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
129 mA @ 100 kHz
Impedance:
1.2 Ohms
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)