Chemi-Con ELXY350ETD270MEB5D
Part No.:
ELXY350ETD270MEB5D
Description:
CAP ALUM 27UF 20% 35V RADIAL TH
Shipping
ELXY350ETD270MEB5D Information
Series:
LXY
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Capacitance:
27 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
65.2 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
163 mA @ 100 kHz
Impedance:
750 mOhms
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)