Chemi-Con ELXY100ELL181MFB5D
Part No.:
ELXY100ELL181MFB5D
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 10V RADIAL TH
Shipping
ELXY100ELL181MFB5D Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
LXY
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
109.2 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
273 mA @ 100 kHz
Impedance:
350 mOhms
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)