Chemi-Con ELXV630ELL270MFB5S
Part No.:
ELXV630ELL270MFB5S
Description:
CAP ALUM 27UF 20% 63V RADIAL TH
Shipping
ELXV630ELL270MFB5S Information
Series:
LXV
Packaging:
Bulk
Capacitance:
27 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
32 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
160 mA @ 100 kHz
Impedance:
1.1 Ohms
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)