Chemi-Con ELXV630ELL120MEB5D
Part No.:
ELXV630ELL120MEB5D
Description:
CAP ALUM 12UF 20% 63V RADIAL TH
Shipping
ELXV630ELL120MEB5D Information
Series:
LXV
Packaging:
Bulk
Capacitance:
12 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
20 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
100 mA @ 100 kHz
Impedance:
1.9 Ohms
Lead Spacing:
1.240" (31.50mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)