Chemi-Con ELXV350ELL560MFB5S
Part No.:
ELXV350ELL560MFB5S
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL TH
Shipping
ELXV350ELL560MFB5S Information
Series:
LXV
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
102 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
255 mA @ 100 kHz
Impedance:
380 mOhms
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)