Chemi-Con ELXV250ELL390MEB5D
Part No.:
ELXV250ELL390MEB5D
Description:
CAP ALUM 39UF 20% 25V RADIAL TH
Shipping
ELXV250ELL390MEB5D Information
Series:
LXV
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
39 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
90.75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
165 mA @ 100 kHz
Impedance:
720 mOhms
Lead Spacing:
1.240" (31.50mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)