Chemi-Con ELXV250ELL121MF15D
Part No.:
ELXV250ELL121MF15D
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 25V RADIAL TH
Shipping
ELXV250ELL121MF15D Information
Series:
LXV
Packaging:
Bulk
Capacitance:
120 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
181.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
330 mA @ 100 kHz
Impedance:
270 mOhms
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.650" (16.50mm)