Chemi-Con ELXV160ELL121MFB5D
Part No.:
ELXV160ELL121MFB5D
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 16V RADIAL TH
Shipping
ELXV160ELL121MFB5D Information
Packaging:
Bulk
Capacitance:
120 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
140.25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
255 mA @ 100 kHz
Impedance:
380 mOhms
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)