Chemi-Con ELXS451VSN471MA45S
Part No.:
ELXS451VSN471MA45S
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Shipping
ELXS451VSN471MA45S Information
Series:
LXS
Packaging:
Bulk
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
1.99 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.8457 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.850" (47.00mm)