Chemi-Con ELXS251VSN182MA50S
Part No.:
ELXS251VSN182MA50S
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 1.8MF 20% 250V SNAP TH
Shipping
ELXS251VSN182MA50S Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
LXS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1.8 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
3.98 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
5.97 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.969" (50.00mm)