Amphenol PCD ELXH23500
Part No.:
ELXH23500
Manufacturer:
Amphenol PCD
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Description:
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 3.5MM
Shipping
ELXH23500 Information
Manufacturer:
Amphenol PCD
Series:
ELXH
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions:
23
Positions Per Level:
23
Number of Levels:
1
Pitch:
0.138" (3.50mm)
Header Orientation:
Vertical
Plug Wire Entry:
Termination Style:
Solder
Mounting Type:
Through Hole
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
12 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Black
Operating Temperature:
125°C