DINKLE Corporation USA ELK508V-03P
Part No.:
ELK508V-03P
Manufacturer:
DINKLE Corporation USA
Category:
Wire to Board
Package:
Description:
TERM BLK 3POS 5.08MM SCRW PLG
Shipping
ELK508V-03P Information
Manufacturer:
DINKLE Corporation USA
Series:
ELK508V
Packaging:
Product Status:
Active
Number of Levels:
1
Positions Per Level:
3
Pitch:
0.200" (5.08mm)
Mating Orientation:
Horizontal with Board
Current:
13.5 A
Voltage:
300 V