Chemi-Con ELE-500ELL2R2ME11D
Part No.:
ELE-500ELL2R2ME11D
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL TH
Shipping
ELE-500ELL2R2ME11D Information
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
14.7 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
35 mA @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)