Chemi-Con EKZN350ELL470ME11D
Part No.:
EKZN350ELL470ME11D
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL TH
Shipping
EKZN350ELL470ME11D Information
Series:
KZN
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
180 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
450 mA @ 100 kHz
Impedance:
380 mOhms
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)