Chemi-Con EKZN250ELL682MMP1S
Part No.:
EKZN250ELL682MMP1S
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 25V RADIAL
Shipping
EKZN250ELL682MMP1S Information
Series:
KZN
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
6800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
3.723 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
4.38 A @ 100 kHz
Impedance:
12 mOhms
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):
1.457" (37.00mm)