Chemi-Con EKZM160ELL182MJ25S
Part No.:
EKZM160ELL182MJ25S
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 16V POLAR
Shipping
EKZM160ELL182MJ25S Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
KZM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1.8 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
1.35 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.25 A @ 100 kHz
Impedance:
18 mOhms
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
1.043" (26.50mm)