Chemi-Con EKZH160ETC101ME11D
Part No.:
EKZH160ETC101ME11D
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL TH
Shipping
EKZH160ETC101ME11D Information
Series:
KZH
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
132 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
330 mA @ 100 kHz
Impedance:
240 mOhms
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)