Chemi-Con EKZE6R3ELL151ME11D
Part No.:
EKZE6R3ELL151ME11D
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL
Shipping
EKZE6R3ELL151ME11D Information
Series:
KZE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
100 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
250 mA @ 100 kHz
Impedance:
300 mOhms
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)