Chemi-Con EKZE350ELL180ME07D
Part No.:
EKZE350ELL180ME07D
Description:
CAP ALUM 18UF 20% 35V RADIAL TH
Shipping
EKZE350ELL180ME07D Information
Series:
KZE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
18 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
88.2 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
210 mA @ 100 kHz
Impedance:
470 mOhms
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)