Chemi-Con EKZE101ELL6R8ME11D
Part No.:
EKZE101ELL6R8ME11D
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 6.8UF 20% 100V RADIAL
Shipping
EKZE101ELL6R8ME11D Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
KZE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
50 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
125 mA @ 100 kHz
Impedance:
1.4 Ohms
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)