Chemi-Con EKYB101ELL150MF11D
Part No.:
EKYB101ELL150MF11D
Description:
CAP ALUM 15UF 20% 100V RADIAL TH
Shipping
EKYB101ELL150MF11D Information
Series:
KYB
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
106.8 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
267 mA @ 100 kHz
Impedance:
430 mOhms
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)