Chemi-Con EKYA101ELL6R8ME11D
Part No.:
EKYA101ELL6R8ME11D
Description:
CAP ALUM 6.8UF 20% 100V RADIAL
Shipping
EKYA101ELL6R8ME11D Information
Series:
KYA
Product Status:
Active
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
50 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
125 mA @ 100 kHz
Impedance:
1.4 Ohms
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)