Chemi-Con EKXJ451ELL150MJ25S
Part No.:
EKXJ451ELL150MJ25S
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 15UF 20% 450V RADIAL TH
Shipping
EKXJ451ELL150MJ25S Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
KXJ
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
185 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
462.5 mA @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
1.043" (26.50mm)