Chemi-Con EKMR401VSN121MP25S
Part No.:
EKMR401VSN121MP25S
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
EKMR401VSN121MP25S Information
Series:
KMR
Capacitance:
120 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
750 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
1.0725 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):
1.083" (27.50mm)