Chemi-Con EKMG630ETC330MF11D
Part No.:
EKMG630ETC330MF11D
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL TH
Shipping
EKMG630ETC330MF11D Information
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
100 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
180 mA @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)