Chemi-Con EKMG630EC3220ME11D
Part No.:
EKMG630EC3220ME11D
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL TH
Shipping
EKMG630EC3220ME11D Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
KMG
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
71 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
127.8 mA @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)