Chemi-Con EKMG250EFC470ME11D
Part No.:
EKMG250EFC470ME11D
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL TH
Shipping
EKMG250EFC470ME11D Information
Series:
KMG
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
80 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
144 mA @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)