Chemi-Con EKMG101ELL3R3ME11D
Part No.:
EKMG101ELL3R3ME11D
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL
Shipping
EKMG101ELL3R3ME11D Information
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
29 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
72.5 mA @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)