Chemi-Con EKMG101EC5100MF11D
Part No.:
EKMG101EC5100MF11D
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL TH
Shipping
EKMG101EC5100MF11D Information
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
54 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
97.2 mA @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)